Aktivity v angličtině na škole. Mimoškolní aktivity v angličtině. Vývoj události v angličtině. Obecné vyjádření účelu lekce a úkolů. Plánování

mimoškolní činnost v anglickém jazyce

Třída: 2

Předmět: « legračníAngličtina“ (Vtipná angličtina)

Zařízení: počítač(prezentace), didaktické materiály

Typ lekce: kombinované (aktivace nového materiálu s prvky ovládání a zobecnění)

cíle:

    Vzdělávací: zdokonalování lexikálních, gramatických a sluchových dovedností studentů, rozvoj komunikačních dovedností prostřednictvím různých druhů řečové činnosti.

    Kontrola: aktivita umožňuje vyučujícímu posoudit úroveň asimilace probrané látky v průběhu výuky angličtiny.

    Vzdělávací: podpora iniciativy a zvědavosti u studentů.

úkoly:

    Vytvořte pro akci psychicky příznivou atmosféru.

    Přispějte k budování týmu.

    Rozvíjet kreativní schopnosti.

členové: 2 týmy s přibližně stejným počtem lidí v každém. Počet silných a slabých členů v každém týmu je přibližně stejný.

Příprava na akci: před akcí si studenti museli zopakovat pravidla gramatiky a fonetiky anglického jazyka a také slovíčka osvojená v poslední době. Úkoly akce jsou postaveny v souladu s poznatky, které měli studenti získat. V procesu přípravy na akci by měl učitel vybrat nejzajímavější materiál.

Podmínky konání akce a vyhodnocení výsledků: akci vede vedoucí (učitel). Skládá se ze tří fází: v první fázi budou studenti dostávat fonetické úkoly. Ve druhé fázi se koná kvíz obsahující lexikální a gramatické úlohy. Každý tým odpovídá postupně, za každou správnou odpověď určenou pro konkrétní tým se uděluje 1 bod, v případě, že tým nedokáže odpovědět na svou otázku a protější tým odpověď zná, druhý tým získává 2 body. Ve třetí fázi se koná „super hra“, která umožňuje týmu s nejnižším počtem bodů dohnat nebo porazit tým soupeře.

přestěhovat se Události :

Ahoj kluci a holky! Jsem rád, že vás vidím na naší lekci. Jak se máš? Vidím, že máš dobrou náladu. Dnes budeme mít soutěž. Mluvíš anglicky? Myslíte si, že umíte velmi dobře anglicky? Uvidíme! Jste připraveni začít? Dobře! Hodně štěstí!

Naše soutěže se zúčastní dva týmy, takže se musíte rozdělit do týmů a vybrat si svého vůdce.

Dokončil jsi? To je skvělé!

Nyní je čas začít! Posaďte se, prosím. Podívejte se na obrazovku a postupujte podle pokynů. Buďte pozorní!

    fonetická výzva :

Přečtěte si následující Tongue Twisters:

    Hickety, vybíravý, moje černá kočka ráda sedí v mém modrém klobouku.

    Patova černá kočka je v Patově černém klobouku.

    Šálek dobré kávy v pěkném šálku kávy.

    Námořník se vydal na moře

Aby viděl, co mohl vidět

A všechno, co mohl vidět

Bylo moře, moře, moře.

    Vybral Peter Piper

Špekáček nakládaných paprik;

Špunt z nakládané papriky

Vybral Peter Piper.

Výborně! V této fázi soutěže tým … vyhrál. Týmu gratulujeme! dobrá práce. A nyní pojďme k lexikální výzvě. Měli byste zvolit správné slovo.

2.1) Lexikální výzva:

1. Co vidíš na tomto obrázku?

kočka

b) pes

povídat si

2. Co vidíte na tomto obrázku?

    míč

    stůl

    Pes

3. Co vidíš na tomto obrázku?

    židle

    kočka

    letadlo

4. Co vidíte na tomto obrázku?

    stůl

    Židle

    Čepice

Odpovědi: (b, a, c, a).

To je skvělé! Vítězem je tým … v této soutěži. Zde přichází gramatický úkol. Nejprve byste měli

2.2) Gramatická výzva:

Do mezer doplňte am, je, jsou.

    Jsem ___ žák.

    Moje sestra ___ studentka.

    Její otec ___ inženýr.

    Tom ___ dobrý ve škole.

(jsem, je, je, je)

Do mezer doplňte am, je, jsou.

    Kate a Mike ___ přátelé.

    Já___ dobře.

    Vy ___ z Moskvy.

    Mary ___ hodná holka.

(jsem, jsem, jsem, je)

Najdi chyby:

    Můj stůl je velký.

    Julia je dobrá herečka.

    Má 3 knihy.

    miluji tě.

(Můj stůl JE velký. Julia JE dobrá herečka. Má 3 KNIHY. Miluju tě.)

Spojte části vět:

Můj klobouk

jsem

Tento stůl

Tyto knihy

dobrý žák

je červený

jsou zajímavé

je kulatá

(Můj klobouk je červený. Jsem dobrý žák. Tento stůl je kulatý. Tyto knihy jsou zajímavé.)

dobrá práce! Všichni jste chytří a v pohodě. A teď tu máme super hru, která nám ukáže vítěze. Podívejte se na úkol, prosím. Měli byste vytvořit příběh pomocí částí vět. Pokud chcete něco přidat, bude to skvělé.

Mám … (velkou/malou) rodinu. V naší rodině je … (je/jsou 3/4/5) osob. Mám (bratry/sestry). Můj otec… (je profesor/inženýr). Moje matka … (je učitelka/umělkyně). Velmi… (miluji/respektuji/oceňuji) svou rodinu.

Je správný čas ukončit naši soutěž. Zúčastnili jste se každé výzvy a všechny úkoly jste plnili správným způsobem. Všichni jste pro vítězství udělali maximum! Děkuji mnohokrát!

:// lizasenglish. en/ výslovnost/ luchshie- skorogovorki. html

Cíle: zlepšení dovedností monologické řeči na téma „Škola“, upevnění probrané slovní zásoby na dané téma.

Vybavení: obrázky školních pomůcek, obrázek dívky (k vybarvení), kartičky s názvem školních předmětů, kartičky s rozvrhem hodin na pondělí a úterý, pastelky.

Průběh události

Ahoj kluci a holky moji! Sednout, prosím. Dnes budeme mít soutěž. V naší soutěži se zúčastní dva týmy. Rozdělte se do dvou týmů a vyberte název svého týmu.

Každá soutěž je hodnocena porotou. Zohledňuje se správnost odpovědí, sečtělost, originalita. Po všech soutěžích porota spočítá body dosažené týmy a určí vítězný tým.

Soutěže

1. Pozdrav.

Vyberte jméno svého týmu a vyprávějte příběh o vás!

Děti si vybírají z názvů týmů navržených učitelem: Hobitovi přátelé, Králíci, Koťátka, Tygři, Krokodýl Gena a jeho přátelé atd.

Týmy se musí představit tím, že budou mluvit o svých vybraných postavách. Například:

Ahoj! Jsme Hobitovi přátelé. Jsme Kanga, Roo, Prasátko, Medvídek Pú, Velký králík a Malý králík. Každý večer navštěvujeme Hobita. Je pohostinný. Většinou posloucháme nové Hobitovy pohádky, díváme se na televizi a povídáme si. Občas hrajeme tenis a šachy.

Ahoj! Jsme králíci. Bydlíme v lese. Rádi zpíváme písničky a hrajeme hry. Naše oblíbené jídlo je mrkev a zelí. Jdeme do zvířecí školy. Jsme dobří žáci. Ve škole dostáváme A a B.

2. Sbalte si tašku do školy.

Jdeš do školy. Co si musíte vzít s sebou? Vyplňte karty, prosím!

Každému týmu dejte kartičky s obrázkem školních pomůcek. Týmy musí doplnit větu na kartě a vybrat vhodná slova.

3. Školní uniforma.

Rozdejte týmům barevné tužky a kartičku s obrázkem Jessicy v černé a bílé barvě.

Nejprve mě pozorně poslouchejte, další barva Jessicina školní uniforma.

Jessica zimní uniforma

Jessica chodí na základní školu Woodlands. Nosí školní uniformu. Nosí červený klobouk.

Má na sobě bílou košili a červenou školní kravatu.

Nosí šedý školní sako se školním odznakem.

Když je zima, nosí šedou mikinu.

Když je velká zima, nosí červené rukavice a červený šátek.

Má na sobě šedou sukni.

Nosí červené punčocháče a černé boty.

Obrázek 1

4. Oblíbené školní lekce.

Jaké jsou Jessičiny oblíbené školní předměty?

Obrázek 2

……………………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………

a………………………………………………………………………………………

4. Školní rozvrh.

Přečtěte si rozvrh Jessicy a napište chybějící předměty do mezer!

Týmy dostanou dvě kartičky: jednu s textem, druhou s rozvrhem školy na pondělí a úterý. Týmy musí splnit správný rozvrh.

Karta s textem:

Karta školního rozvrhu:

PONDĚLÍ ÚTERÝ
8.40 školní shromáždění školní shromáždění
9.00 matematika ……………………….
9.45 ………………………………. hry
10.30 přestávka přestávka
10.45 drama ……………………………
11.30 ………………………. hudba
12.15 oběd oběd
1.30 zeměpis ……………………………
2.15 ………………………….. Angličtina
3.30 francouzština matematika

5. Neobvyklé lekce ve školním rozvrhu.

Vymyslete si své vlastní neobvyklé věci!

Týmy mají za úkol vymyslet neobvyklé školní lekce, například:

kreslení na zeď, počítačové hry pro děti, windsurfing, rybaření ve školním bazénu, jízda na kole po městě, návštěva vesmíru, cestování na vesmírné lodi atd.

Tým, který přijde s nejneobvyklejšími lekcemi, vyhrává.

Je čas dokončit naši soutěž. Jsem rád, že mám tak šikovné žáky. Nyní se dozvíme, kdo je dnes vítězem.

Porota shrne výsledky, poděkuje studentům za aktivní účast a vyhlásí vítěze soutěže.

Bibliografie:

  1. Dzyuina E.V. Herní lekce a mimoškolní aktivity v angličtině.- M., "Wako", 2007
  2. Moje školní minikniha..//Digest pro studenty angličtiny.-2003, č. 18, str. 8-9

Magická cesta na planetu poznání


Kouzelná cesta na planetu poznání
Mimoškolní akce v angličtině pro žáky 3. ročníku. Během akce jsou zapojeni i žáci 4. ročníku (hlavní postavy) a 2. ročníku (hádanky o zvířatech).
cíle:
zobecnění látky probrané ve 3. ročníku;
zlepšení dovedností monologické a dialogické řeči a gramatiky;
aktivace lexikálních a fonetických dovedností;
výchova k zvídavosti a toleranci;
seznamování studentů s kulturou anglicky mluvících a dalších zemí v rámci akce
Zařízení: multimediální projektor, úkoly na A4 pro každou třídu, seznam soutěží pro porotu, „cookies“ k písničce.

Průběh události


(v.1) Učitel: Dnes nás čeká kouzelná cesta na planetu poznání. Dnes podnikneme vzrušující cestu na planetu Vědění. Měli byste plnit úkoly a pak se dozvíte spoustu zajímavých faktů o různých věcech. Vaše cesta bude dlouhá, takže budete dělat zastávky na různých planetách, plnit různé úkoly a za odměnu - přijímat informace z různých oblastí našeho života. Začněme. (sl.2)


První planetou je planeta ABC – planeta anglické abecedy. Seznamte se s obyvateli této planety - (sl.3)


Žák 1: Ahoj. Vítejte na planetě ABC. Měli byste vytvářet slova, která na své cestě potřebujete. Zde několik písmen a buďte v tomto úkolu rychlí.
Vyberte členy týmu. Děti skládají slova z daných písmen. (sl.4) Hudba pro soutěž 1


Žák 1: dobrá práce! Nyní poslouchejte a zapamatujte si zajímavá fakta o anglická abeceda: (sl.5)


Více anglických slov začíná písmenem „s“ než kterýmkoli jiným písmenem. Více anglických slov začíná písmenem „S“ než jakékoli jiné písmeno.
Pouze dvě anglická slova končí na „-gry“. Jsou „vzteklí“ a „hladoví“. Pouze dvě anglická slova končí „-gry“: naštvaný a hladový.
(sl.6) Následující věta obsahuje všech 26 písmen abecedy: "Rychlá hnědá liška skáče přes líného psa." V anglické abecedě je 26 písmen a v této větě je použito všech 26 písmen anglické abecedy. Pojďme si tuto větu přečíst všichni společně.


Učitel: Druhá planeta je planeta pravidel – planeta pravidel. (sl.7)


Žák 2: Vítejte na planetě pravidel. Měli byste si stanovit pravidla pro sebe. Řekněte co nejvíce příkazů a buďte vítězem. Na planetě pravidel jste to vy, kdo pravidla vymýšlí, v tomto testu vyhraje ten, kdo vymyslí a pojmenuje co nejvíce pravidel.
Vyberte členy týmu. Děti volají týmy, pokud některý z účastníků příkaz zopakoval nebo ho nenapadl, posaďte se. Vyhrává ten, kdo zůstane stát jako poslední.
Žák 2:(f.8) Poslechněte si pár zajímavostí o školním řádu.


Většina japonských škol nemá školníky. Děti provádějí úklid denně v rámci školní praxe. Děti přijdou a ukloní se před a po lekci a poděkují učiteli. Většina japonských škol nemá uklízečky, studenti si sami uklízejí třídy, to je jejich každodenní povinnost. Před hodinou i po ní se děti učiteli pokloní, čímž mu poděkují za hodinu.


(f.9) Děti v Mali v Africe stráví ve škole pouze 2 roky. Mnoho z nich začíná pracovat mezi 10. a 14. rokem. V africkém Mali chodí děti do školy jen 2 roky, protože začínají pracovat ve věku 10-14 let.
Učitel: Teď se tady zastavme. Je to planeta Cartoon. (sl.10)


Žák 3: Vítejte na planetě kreslených filmů. Je to nejmagičtější a nejfantastičtější planeta. Měli byste se dívat na kreslené filmy a poté spojit kresleného hrdinu s jeho přítelem. Na nejbáječnější a nejkouzelnější planetě kreslených filmů musíte určit přítele kreslené postavičky.
Video karikatury. Děti sledují úryvky z kreslených filmů.
Učitel: Nyní spojte kresleného hrdinu s jeho kamarádem.
Vyberte členy týmu. Děti plní úkol. (sl.11) Hudba pro soutěž 2


Žák 3: Kreslení hrdinové rádi zpívají, tančí a baví se. Naši hrdinové se rádi baví, zpívají, tančí. Dokážete je rozveselit svou vtipnou písničkou?
(sl.12) Píseň "Cookie" (Cookies)


Text:

Maggie vzala sušenky ze sklenice na sušenky.
kdo já?
Ano, vy!
To nemůže být.
Potom kdo?
Kdo vzal sušenky ze sklenice na sušenky?
Sarah Lynn vzala sušenky ze sklenice na sušenky...
Kdo vzal sušenky ze sklenice na sušenky?
Michael vzal sušenky ze sklenice na sušenky...
Kdo mi vzal sušenky ze sklenice na sušenky?
Sonya Lee vzala sušenky ze sklenice na sušenky.
Kdo vzal sušenky ze sklenice na sušenky?
Eddie se podívá na sušenky ze sklenice na sušenky.
kdo já?
Ano, vy!
Možná ano, ale je toho dost pro všechny.

Žák 3: Bylo to úžasné! (str.13)Nyní si poslechněte zajímavá fakta o kreslených hrdinech.


Mickey Mouse má bílé rukavice, protože Walt Disney si myslel, že myši mají ošklivé nehty a děti je nesmí vidět. Mickey Mouse nosí bílé rukavice, protože tvůrce karikatury Walt Disney věřil, že myši mají velmi děsivé nehty a děti by se na ně neměly dívat.


(f.14)Po zhlédnutí „Kung Fu Panda“ se můžete naučit několik čínských slov. Pokud jste sledovali kreslenou pandu, pak jste se již naučili několik čínských slov. Například jména hlavních postav znamenají "Shifu" - "učitel", "Tai Lung" - "velký drak", "Ugvey" - "želva".
Učitel: Další stanicí je Turistická planeta. (f.15) Přijeli sem naši turisté Taya a Sasha a měli byste hádat, ze kterých zemí přišli. Řekni, proč si to myslíš.


Žák 4: Ahoj. Hlavním městem mé země je Moskva. Vlajka mé země je bílá, modrá a červená. Symboly mé země jsou bříza, medvěd hnědý a heřmánek. Mluvím anglicky. Rád hraji fotbal a tenis. Moje země je známá kaviárem, palačinkami, kaší, matrjoškou a Rudým náměstím.
Žák 5: Hlavním městem mé země je Londýn. Vlajka mé země je bílá, červená a modrá. Symboly mé země jsou lev, dub a červená růže. Mluvím anglicky. Rád hraji fotbal a rugby. Moje země je známá čajem o páté, červeným autobusem, kaší a internetem.
Děti pojmenují, odkud turisté přišli, a vysvětlí proč.
(sl.16) Myslím...protože


(sl.17-19) Rusko. Odpovědi dětí:
Myslím, že Saša pochází z Ruska, protože hlavním městem Ruska je Moskva.
Myslím, že Sasha pochází z Ruska, protože vlajka Ruska je bílá, modrá a červená.
Myslím, že Saša pochází z Ruska, protože symboly Ruska jsou bříza, medvěd hnědý a heřmánek


Myslím, že Saša pochází z Ruska, protože mluví rusky.

Myslím, že Sasha pochází z Ruska, protože rád hraje fotbal a tenis.


Myslím, že Saša pochází z Ruska, protože Rusko je známé kaviárem, palačinkami, kaší, matrjoškou a Rudým náměstím.


(sl.20-22) Spojené království
Myslím, že Taya pochází z Velké Británie, protože hlavním městem Spojeného království je Londýn.
Myslím, že Taya pochází z Velké Británie, protože vlajka Spojeného království je bílá, červená a modrá.
Myslím, že Taya pochází z Velké Británie, protože symboly Spojeného království jsou lev, dub a červená růže.


Myslím, že Taya pochází z Velké Británie, protože mluví anglicky.
Myslím, že Taya pochází z Velké Británie, protože ráda hraje fotbal a rugby.


Myslím, že Taya pochází z Velké Británie, protože Spojené království je známé pro čaj o páté, červený autobus, ovesnou kaši a internet.


Učitel: Co můžete o těchto zemích dodat?
Děti vyprávějí, co dalšího o těchto zemích vědí.
Žák 4: Dobře. Nyní si poslechněte některá zajímavá fakta o různých zemích.


(sl.23) Starosta Sharon, města Spojených států amerických, je kočka. Starostkou města Sharon v USA je kočka. Jí, spí a chodí a má vlastní kancelář. Skutečného starostu Sharonu to neurazilo, protože taková pozice jako "starosta" ve městě vůbec není - existuje pouze prezident.


Žák 5:(s.24) Nejmladším učitelem na světě je Barbar Ali. Bylo mu 9 let, když se stal učitelem. Probudil se ve 4 hodiny ráno, pak dělal domácí práce a šel do školy. Založil první školu ve svém rodném městě Murshidabad. Nyní je mu 14 let a je ředitelem této školy. Barbar Ali, obyvatel malého města Murshidabad v Indii, se stal nejmladším učitelem na světě. Bylo mu 9 let, když začal učit děti. Nyní je mu 14 let a je nejmladším ředitelem své vlastní školy.
Učitel: Pátá planeta je planeta č. 5. (sl.25)


Žák 6: Vítejte na planetě číslo pět. Měli byste jmenovat pět různých věcí.
Vyberte členy týmu.
Na obrazovce se objeví úkol, student jej přečte soutěžícím týmům. Studenti se v odpovědích střídají.
(sl.26-34)










Žák 6: Skvělé! Poslechněte si pár zajímavých faktů o všem.


(sl.35) Je nemožné kýchnout s otevřenýma očima. Je nemožné kýchnout s otevřenýma očima.
Lidský mozek je z 80 % tvořen vodou. Lidský mozek je z 80 % tvořen vodou.
Každý otisk jazyka je jiný. Vzor jazyka, stejně jako otisky prstů, je u každého jiný.
Učitel: A další planeta je planeta zvířat. (sl.36)


Žák 7: Vítejte na Planetě zvířat. Žijí tam různá zvířata, která se ráda ptají na hádanky a měli byste hádat, jak se tato zvířata jmenují. Hádejte, která zvířata jsou před vámi.
Děti z druhé třídy jsou venku.
Děti druhého stupně tvoří hádanky o zvířatech.
Poté, co třetí třídy uhodly zvíře, snímek s obrázkem zvířete. (sl.37-44)
– Jsem malý. Jsem šedivý.
Můj nos je krátký.
Můj ocas je dlouhý.
jsem…


jsem zelený. Umím plavat. Mohu skákat. Nemohu běžet. Co jsem?


Jsem červený, bydlím v lese. Můžu chodit, běhat a skákat. Neumím létat, neumím plavat. Mám rád zajíce. Co jsem?


Neumím plavat, ale umím zpívat. Můžu létat na obloze. Co jsem?


Bydlím v lese. můžu běhat. Umím skákat, ale bojím se všech. Co jsem?


Jsem velký a hnědý. Mám rád med. Spím v zimě. Co jsem?


Jsem šedivý. Můžu skákat, běhat, chodit. Mám rád ryby. Bydlím v domě. Umím chytit šedou myš. Co jsem?


Jsem velký. jsem zelený. Můj ocas je velký. Umím plavat. Žiju v horkých zemích. Jím ryby a opice. Co jsem?


Žák 7: Nyní byste měli nakreslit fantastické zvíře a popsat ho. Mysli, nakresli a popiš zvíře.
Vyberte členy týmu. Hudba k soutěži 3 (sl. 45) Děti vymýšlejí a kreslí zvířátka, poté je popisují.


Příklad: Je to opice. je to málo. To je hnědé. Žije v džungli. Má velké tlapy a dlouhý ocas. Dokáže lézt po stromech a jíst banány. Neumí mluvit a zpívat. Je to velmi zábavné a rychlé.
Žák 7: Nyní si poslechněte některá zajímavá fakta o zvířatech.


(sl.46) Slepice spí s jedním okem otevřeným. Mládě žirafy měří při narození 2 m. Krysa vydrží bez vody déle než velbloud.
Učitel: Další planeta je oblíbená planeta. (sl.47)


Žák 8: Vítejte na oblíbené planetě. Na této planetě byste měli hádat, co mají vaši přátelé rádi. Zeptejte se jeden druhého: "Jaká je vaše oblíbená věc?" a pokuste se uhodnout odpověď.
Vyberte členy týmu. Děti si kladou otázky a snaží se uhodnout správnou odpověď.
Žák 1: Nyní několik zajímavostí o vašich oblíbených barvách.

Mimoškolní aktivita v angličtině v 7.-8

„Příběh jedné tradice, nebo čaj o páté“


Trofimova Yulia Nikolaevna, učitelka angličtiny, střední škola Medvezhyegorsk č. 1, Republika Karelia
Formulář chování: vzdělávací hra
Forma organizace: skupina (týmy 5-6 lidí)
Zařízení: Počítačové a multimediální projektory, letáky, audio a video nahrávky; čajová souprava, ubrousky a repliky potravin.
Cílová: zobecnění jazykových a kulturních znalostí studentů získaných v hodinách angličtiny a aktualizace nových poznatků.
úkoly:
1. Vzdělávací:
1. Prohloubení dovedností praktických znalostí angličtiny v těchto typech řečových činností: poslech, mluvení, čtení;
2. zlepšení lexikálních a gramatických dovedností
2. Vývoj:
1. Rozvoj a trénink pozornosti, paměti, myšlení.
2. Rozšíření obecného rozhledu
3. Rozvoj schopnosti týmové práce a společného rozhodování.
4. Rozvíjet kladné osobní vlastnosti (zodpovědnost, dobrá vůle, smysl pro vzájemnou pomoc).
3. Vzdělávací:
1. Zvyšování zájmu o studium předmětu.
2. Zvyšování respektu ke kultuře vaší země a zemím studovaného jazyka.

Fáze hry:
1. Úvodní etapa (historie vzniku tradice)
2. Jak připravit pravý anglický čaj?
3. Přísloví a frazeologické jednotky o čaji
4. Čajová etiketa v Anglii
5. Píseň o čaji
6. Kvíz
7. Závěr (reflexe, shrnutí)

Průběh události

Fáze 1 - Seznámení

(1-2 snímek) - Dobrý den, chlapci a dívky! Pijete rádi čaj? Angličané opravdu ano. Dnes se dozvíte několik nových zajímavých faktů o jedné z výrazných anglických tradic, nazývané odpolední čaj nebo 5 o "clock tea. Pojďme se podívat na video." )
(3 snímek) - Máte ponětí, proč Angličané pijí čaj přesně v tuto denní dobu?

(Snímek 4-6) -Tato tradice sahá až do roku 1840 a díky Anně Marii Stanhopeové, vévodkyni z Bedfordu, která byla družičkou královny Viktorie. V průběhu 18. století se totiž večeře odkládala na pozdější dobu až na začátek 19. století a nakonec se podávala v 19 a 20:30. Doplňkovým jídlem mezi snídaní a večeří byl oběd. Ale dlouho před večeří nebylo žádné jiné jídlo, takže lidé měli velký hlad.


Vévodkyně z Bedfordu začala kolem 16:00 trpět „špatným pocitem“ v žaludku, proto nařídila svým služebníkům, aby jí přinesli tác s čajem, chlebem a máslem. Anna ocenila pocit pohodlí, a tak začala takové „osvěžení“ zažívat každý den a stalo se jejím zvykem. Asi v 5 hodin odpoledne začala zvát přátele, aby se k ní připojili v jejích komnatách na hradě Bivver, aby se s ní podělili o čaj. Po návratu v Londýně vévodkyně pokračovala v tradici a brzy ostatní dámy popíjely takový čaj jako pravidelná praxe.
Odpolední čajový dýchánek byl tedy společenskou událostí. Dámy z vyšší společnosti měly hosty v obývacím pokoji mezi 4. a 17. hodinou. Vyměňovaly si drby, plánovaly večer a seznamovaly se s novými lidmi. Někdy přišla dáma jen na 10-15 minut, protože chtěla navštívit některé z těchto „ čaje". K čaji se podávaly různé čajové pečivo, sušenky, sendviče a ovoce. Kromě čaje si hosté mohli vychutnat kávu, víno, sherry nebo šampaňské. (Snímky 4-6 ukazují světské čajové dýchánky)


(7-8 snímek) - Moderní tempo života změnilo tradice a životní styl mnoha Angličanů, ale bez ohledu na to, jak jsou zaneprázdnění, Britové se snaží najít čas na něco k pití čaje s plátkem koláče. Tradiční odpolední čaj nabízí různé sendviče (povinné jsou na tenké plátky nakrájené okurkové sendviče (prstové sendviče) a různé koláče a buchty (scones).

Fáze 2 – Sestavení návodu na přípravu čaje

(9-10 snímků) - Víte, jak připravit tradiční anglický krémový čaj? Vaším úkolem je seřadit akce ve správném pořadí, abyste vytvořili recept. (Kdo nejrychleji z týmů vytvoří pokyny pro přípravu čaje z navrhovaných akcí)
Odpovědět:

Fáze 3 – Hledání shod mezi anglickými frazeologickými jednotkami o čaji a jejich ruskými ekvivalenty

(11 snímků) - Přiřaďte idiomy k jejich významu v ruštině (který z týmů najde shody rychleji)


Odpovědět:
nebuď něčí šálek čaje - ne podle tvé chuti;
dát si s někým čaj - podnikat, mít s někým obchodní vztahy
ne ... za všechen čaj v Číně - za nic na světě (za jakýkoli perník)
bouře v šálku - bouře v šálku
být tak dobrý jako čokoládová konvička - být málo užitečný (jako s kozím mlékem)
číst čajové lístky - předpovídat náhodně (hádejte na kávové sedlině)

Fáze 4 - Sledování filmu o čajové etiketě v Anglii

Podívejte se na video o čajové etiketě v Anglii. dělat si poznámky. Poté nám budete muset ukázat, jak se chovat u stolu při pití čaje s použitím daného vybavení. (Studenti sledují video "English Cream Tea Etiquette". Po zhlédnutí filmu je jeden z členů týmu vyzván k předvedení pravidel etikety. Hodnotí se správnost úkolu)


Fáze 5 - Píseň o čaji

(12-13 slide) - Nyní si poslechnete píseň s názvem "English Tea" od známého anglického zpěváka Paula MacCartneyho. Vaším úkolem je doplnit text písně o chybějící slova uvedená výše. (Týmům jsou uvedeny texty první sloky a refrénu písně s mezerami. Po poslechu písně se odhaduje, kdo rychle a správně vyplnil všechny mezery v textu)
Odpovědět:
Bylo by ti to jedno sedět se mnou
Pro pohár anglického čaje?
Velmi twee, velmi já
Jakékoliv slunečné ráno
Jaké by to bylo potěšení
Chatování tak rozkošně
Chůva peče víla koláče
Každý Neděle ráno
Míle kilometrů anglické zahrady
Protahování kolem vrby strom
Linie topolovky a růží
Poslouchat nejpozorněji

Pojďme si zazpívat! (Všichni společně zpívají píseň)

Fáze 6 - Kvíz


Odpovězte na otázky výběrem jedné z možností
(Týmy obdrží listy s otázkami s možností výběru. První tým, který odpoví, získá další bod za rychlost. Poté se započítají správné odpovědi každého týmu)
Odpovědi:
1. Z jaké doby sahá tradice?
A.1740
b.1840
c.1814
2 Anna Maria Stanhope byla a
A. vévodkyně ze Setfordu
B. vévodkyně z Redfordu
C. vévodkyně z Bedfordu
3. Během odpoledních čajových dýchánků ve viktoriánské době dámy ..
A.vyměnili si drby, naplánovali večer a setkali se s lidmi
B. si povídali, dívali se na televizi a bavili se
C. pil čaj, povídal si a tančil
4. Jak se nazývají sendviče nakrájené na tenké plátky?
Tenké sendviče
B. jemné sendviče
C.prstové sendviče
5. Co je koláček?
Kousek chleba
B.a buchta